2024.11.25 | Hétfő
Katalin napja

Azonos kompetenciák, készségek és esélyek? – Nők az IT szektorban
2019.11.26
Munkahely
1650
.
Becslések szerint körülbelül 30-40.000 informatikus hiányzik a magyar munkaerőpiacról. Az egyetemi és a főiskolai képzéseken még mindig túlnyomó többséget képviselnek a férfiak. Nagyjából 15% körül alakul a női hallgatók aránya informatikai alapszakra felvettek körében a BellResearch egy korábbi tanulmánya szerint. Magyarországon a technológiai szektorban kb. 8-10% a női munkavállalók aránya. A nők és férfiak egyaránt rendelkeznek azokkal a kompetenciákkal, készségekkel, amikre ezen a területen szükség van, így ez nem indokolja a különbséget. Az ideális az lenne, ha évről évre növekedni tudna a női szakemberek aránya. A Green Fox CEO-jával, Baráth Barbarával és a Talentuno szakértőjével, Pataki Gézával jártuk körül a témát, akiknek szívügyünk, hogy több nőt bátorítsanak arra, hogy az IT szektorban építsenek karriert.

Baráth Barbara, a Green Fox Academy alapítója már látja a változásokat, melyek szép lassan megmozgatják, és átformálják a férfias szakmának beállított IT világát. „Nagyon örülünk annak, hogy nálunk kifejezetten magas, 30% körül alakul a női hallgatók aránya. Jó látni azt is, hogy vegyes háttérrel érkeznek hozzánk a tanulni vágyók. Váltott már nálunk karriert újságíró, jogász, HR-es, logopédus, közgazdász, de volt, aki grafikusi végzettségét egészítette ki programozói tudással” – mondta el Barbara.


Vajon minek kell változnia ahhoz, hogy több nőt vonzzon az IT szektor?

Az ISACA (Information Systems Audit and Control Association) tanulmánya is felhívta rá a figyelmet, hogy több női példaképre és mentorra lenne szükség a pályán. „Mi is azt tapasztaljuk, hogy a pozitív példák nagy motiváló erővel bírnak. A Ladies’ Coding Night rendezvénysorozatunkon például női mentorok segítenek a résztvevőknek a programozásban, és végzett green foxos női hallgatók mesélik el személyes történeteiket a programozóvá válásról. Látjuk, hogy ez mennyire inspirálja az érdeklődőket, hogy ők maguk is erre a pályára lépjenek” – mondta el a Green Fox CEO-ja.

Már gyerekkorban, az oktatás során érdemes elkezdeni vonzóvá tenni a szakmát. De a munkáltatók is sokat tehetnek azért, hogy bevonzzák a női szakembereket. A nők számára például hagyományosan fontosabb a munka és magánélet egyensúlyának megőrzése, így a rugalmas lehetőségek, mint a részmunkaidő, a home office vagy a törzsidő, nagyon vonzóak lehetnek számukra. Az is fontos, hogy befogadó közegbe kerüljenek: találkozni még olyan sztereotípiákkal, hogy az IT férfias szakma, kevésbé való a nőknek. Azonban, ha nyitott, befogadó a vállalati kultúra, az sokat segíthet ennek feloldásában. Anyukáknak pedig nagyon vonzó lehet például a céges bölcsőde vagy óvoda.

A diverzitás egy csapatban nagyon fontos, bár az IT szektorban hagyományosan a férfiak vannak többségben. Kutatások igazolják, hogy egy változatos csapat sokkal hatékonyabban tud működni, mint egy homogén, emellett jellemzően a munkatársak is jobban érzik magukat ilyen közegben. Emiatt az IT cégek egyre nagyobb figyelmet fordítanak a női szakemberek bevonzására. Persze nekik is ugyanúgy végig kell menniük a kiválasztási folyamaton, de több cégnél lehet látni a törekvést, hogy sokszínű közeget alakítsanak ki.

Pataki Géza, a Talentuno szakértője gyakorlatias oldalról közelíti meg a témát. „Ahhoz, hogy valóban sikereket érhessünk el, és több női IT-s kollégát vonzzunk be, jó vonal lehet az elinduláshoz például, ha kvótákat kezdünk kialakítani, illetve elkezdjük ezt kommunikálni is a piac felé. Ezen felül fontos lépés, hogy már a pályaválasztás korai szakaszában, akár a középiskolákban felhívjuk rá a figyelmet, hogy az IT nem csak a férfiaknak szól. A legfontosabb azonban, hogy mindezt a diákok saját nyelvén tegyük meg, hogy érezzék magukat megszólítva. Sikertörténetekre, motiváló példákra van szükségük, hogy higgyenek magukban és a változásban. Céges szinten pedig, ha ez komoly célkitűzés, akkor stratégiát kell rá építeni, terv nélkül a nők foglalkoztatása az IT-szektorban csak ábránd marad” – osztotta meg elképzeléseit a toborzási platform szakértője.

Forrás: KYAT Group
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.