A hazai pénzügyi vezetők több mint háromnegyede árbevétel-növekedésre számít 2020-ban, és 40 százalékuk szerint ez a bővülés 10 százaléknál nagyobb lesz – derült ki az EY adókonferenciáján. A rendezvényen megkérdezett mintegy 300 döntéshozó 22 százaléka vár csak stagnálást, és mindössze 2 százalékuk számít visszaesésre a következő évben.
A cégek túlnyomó többsége ennek
megfelelően tárgyi eszköz beruházásokat is tervez jövőre: a legtöbben (35%) 1
milliárd forintnál kisebb értékben, illetve 1 és 5 milliárd forint között
(24%). A válaszadók mindössze 17 százaléka nem tervez ilyen beruházást.
A hazai pénzügyi vezetők igényeivel összhangban zajlanak a jövő évi adóváltozások. A kormányzati adópolitika egyik alappillére a szabályok és az adminisztrációs terhek egyszerűsítése, ami a Pénzügyminisztérium által ősszel a gazdaságvédelmi akciótervhez kapcsolódóan benyújtott javaslatokban is megnyilvánul. Ilyen kedvező változás lehet például az a javaslat, amelyről várhatóan decemberben szavaz a törvényhozás. Ez alapján a jelenleg a munkaadók által fizetendő négy járulékfajta jövő év július 1-jétől beolvad a társadalombiztosítási járulékba.
„Örömteli, hogy megvalósul ez a gazdasági szereplők által régóta várt egységesítés – mondta Rencz Botond, az EY vezérigazgatója. – „Így a cégeknek már nem kell négy adószámra utalniuk a járulékokat, amivel jelentősen csökkennek a vállalkozások adminisztrációs terhei, illetve banki költségei.”
Az adópolitika irányaiban a
jövőben sem várhatóak változások. Továbbra is fókuszban marad az adminisztráció
egyszerűsítése, a munka adóterheinek csökkentése, a fókuszált adókedvezmények,
illetve a gazdaságfehérítés.