2024.11.26 | Kedd
Virág napja

Szigorúbb szabályokkal szorul a hurok a kartelező cégek körül
2017.01.16
Munkahely
863
.
Szigorúbb versenyszabályok határozzák meg a gyártók és forgalmazók működését 2017-től. A Gazdasági Versenyhivatal fokozott figyelmet szentel az úgynevezett viszonteladási árrögzítéssel kapcsolatos kihágásoknak. Az érintett cégek gyakoribb vizsgálatra számíthatnak, amelyek komoly bírságokat is eredményezhetnek.

Komoly változásokkal számolhatnak a kereskedelmi szektor szereplői az Országgyűlés által tavaly decemberben elfogadott versenyjogi szabálymódosítások miatt – hívja fel a figyelmet a Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda. A Gazdasági Versenyhivatal a jövőben a korábbiaknál is szigorúbban ítéli meg a viszonteladási árrögzítéssel kapcsolatos jogsértéseket, amikor a gyártó és a kereskedő megállapodik a fogyasztói árak legkisebb, illetve a fogyasztói kedvezmények legmagasabb mértékéről.

A szabálymódosítások értelmében 2017. január 15-től a viszonteladási árrögzítésben résztvevő vállalkozások is benyújthatnak úgynevezett engedékenységi kérelmet. E kérelem alapján a jogsértést önként jelentő vállalkozások a bírság csökkentésére vagy akár teljes elengedésére is számíthatnak. A korábbi gyakorlattal ellentétben nemcsak azon versenykorlátozó magatartások mentesülhetnek a bírság alól a kérelem alapján, amelyek versenytársak közötti megállapodáson alapultak, hanem a vertikális szereplők, tehát a gyártók és a forgalmazók közötti kartellek során felmerülők is.

Az új szabályok az egyezségi kísérlet keretében elérhető bírságcsökkentés lehetőségét is bővítették. Az egyezségi kísérlet célja, hogy a megalapozottnak tűnő versenyhatósági eljárás minél előbb lezáruljon. Az ebben közreműködő vállalkozás bírságcsökkentésben részesülhet. A már hatályos és a vizsgálati szakaszban lévő eljárásokban is alkalmazandó módosítás szerint az elérhető bírságcsökkentés mértéke az eddigi 10 százalékról, a Gazdasági Versenyhivatal belátása szerint akár 30 százalékra is emelkedhet.

A fenti változások nagymértékben befolyásolhatják, hogy a Gazdasági Versenyhivatal milyen ügyekben indít eljárást. Várható, hogy a közeljövőben emelkedik majd a viszonteladási árrögzítéses ügyek száma, az ilyen eljárásokban pedig mind a szállítónál, mind a forgalmazónál vizsgálódhat majd a hatóság, amely így akár további jogsértéseket is felderíthet, és komoly bírságokat szabhat ki” – mondta dr. Horányi Márton, a Baker & McKenzie szakértője.
Forrás: Noguchi
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.