2024.10.06 | Vasárnap
Brúnó, Renáta napja

Komoly bírsággal járhat, ha elmarad a munkavédelmi képviselő megválasztása
2016.11.23
Munkahely
988
.
Nagy összegű bírságot is kockáztathatnak azon egyéni vállalkozók és cégek, amelyek a Munkavédelmi törvény előírásait megszegve nem választják meg munkavédelmi képviselőiket január elejéig. Az alap esetben legalább húszfős vállalkozásokra vonatkozó rendelkezésekre a legkisebb szereplőknek is érdemes odafigyelniük.

Január első munkahetének végéig kell megválasztania a munkavédelmi képviselőt minden, legalább 20 főt foglalkoztató cégnek és egyéni vállalkozónak, akinek a Munkavédelmi törvény legutóbbi módosítása ezt előírja. A tavaly nyári szigorítás előtt a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozásoknak kellett ilyen választást szerveznie, idén július 8-tól azonban 20 főre módosult a szabály. A választásokat legkésőbb 2017. január 8-ig kell lebonyolítani, a munkáltató pedig köteles képzésben is részesíteni a megválasztott képviselőket.

Az új szabályok érinthetik a 20 főnél kisebb cégeket is. A munkáltató köteles megtartani a választást, ha azt a munkavállalók többsége kezdeményezi. Ha pedig ilyen kezdeményezésre és így választásra sem kerül sor, a munkáltatónak tanácskoznia kell dolgozóival az egészséges és biztonságos munkavégzés érdekében. Biztosítania kell számukra a lehetőséget, hogy előzetesen megvitathassák az egészségre és biztonságra vonatkozó munkáltatói intézkedéseket” – mondta dr. Ganzenmüller-Nagy Éva.

A munkavédelmi képviselőnek a feladatai elvégzéséhez szükséges munkaidő-kedvezményt kell kapnia, ami havi munkaidejének legalább tíz százalékát jelenti. „A törvény maximumot nem határoz meg, a gyakorlatban pedig nehéz lehet megállapítani, hogy pontosan mit is jelent a szükséges mérték e téren” – tette hozzá a szakértő.

A munkavédelmi képviselőt ráadásul megbízatásának idejére és az azt követő hat hónapra védelem illeti meg abban az esetben, ha munkáltatója felmondással szüntetné meg munkaviszonyát.

Érdemes időben lépni, hiszen ha a munkáltató a munkavédelmi képviselő választásának elmulasztása mellett más munkavédelmi előírást is megsért, abban az esetben a munkavédelmi hatóság által kiszabható maximális 10 millió forintos bírságot további 20 százalékkal növelheti. Új szabály, hogy a hatóság magánszemélyekre is kiszabhat, legfeljebb 500 ezer forintos közigazgatási bírságot – munkaadói és dolgozói oldalon egyaránt. A bírságra a munkavédelmi képviselő többek közt akkor számíthat, ha megszegi a tevékenységére vonatkozó szabályokat, a munkáltató ügyvezetője pedig akkor, ha nem biztosítja a képviselőnek, hogy munkavédelmi oktatáson vegyen részt.
Forrás: Noguchi
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.