2024.10.07 | Hétfő
Amália napja

Kudarcba fulladt a szlovákiai pedagógussztrájk
2016.02.04
Munkahely
350
.
Másfél hét után gyakorlatilag kudarcba fulladt a Szlovákiában a múlt héten elindított pedagógussztrájk, az oktatásügyi minisztérium adatai szerint szerdán már csak a tanintézmények 0,7 százaléka maradt zárva.

A korlátlan idejűre tervezett pedagógussztrájkot a Szlovák Tanárok Kezdeményezése (ISU) elnevezésű szervezet hirdette meg, azt követően, hogy nem tudtak érvényt szerezni bérköveteléseiknek az oktatásügyi miniszterrel január végén folytatott egyeztetés folyamán.
A pedagógussztrájkba annak kezdetén mintegy 11 ezer oktatásügyi dolgozó, az alkalmazásban lévő szlovákiai tanárok valamivel több mint tizede kapcsolódott be. A sztrájk kezdete óta, az abban részt vevő tanárok száma folyamatosan csökkent, szerdán az ISU adatai szerint 7800-ra mérséklődött. A sztrájk miatt zárva tartó iskolák száma és aránya ennél is nagyobb mértékű csökkenést mutatott, a szlovák szaktárca adatai szerint a több mint 6700 szlovákiai tanintézmény közül szerdán már csak 47 iskola tartott zárva.
Bár a sztrájk súlya és az abban részt vevők száma csökkent, s eközben a pedagógusok egyáltalán nem kerültek közelebb követeléseik teljesítéséhez, a tanárok részvételével zajló különböző kisebb tiltakozó rendezvények nem maradtak abba. Szerdán is több városban hirdettek ilyeneket, egyebek mellett Pozsonyban a kormányhivatal előtt is sor került egy csendes tüntetésre, a mintegy másfél száz fős megmozdulás azonban alig tartott tovább fél óránál.

A nyomásgyakorló akcióknak a parlamenti választások elé időzítése, valamint az a tény, hogy a pedagógusok egyes követeléseinek azonnali teljesítésére már nem kerülhet sor a törvényhozási folyamat berekesztése miatt (a pozsonyi törvényhozás decemberben zárta a márciusi parlamenti választások előtti utolsó ülését), megfigyelők szerint arra is utalhat, hogy a kezdeményezés hátterében már a választási kampány áll.
A sztrájkoló pedagógusok követeléseinek központi eleme, hogy a kormány azonnali hatállyal 140 euróval (mintegy 44 ezer forint) emelje meg az összes pedagógus és szakmai alkalmazott besorolási bérét, továbbá vállaljon garanciát arra, hogy ezt az összeget egy év múlva újabb 90 euróval megnöveli. Szlovákiában az általános és középiskolák pedagógusainak kezdő bére jelenleg megközelítőleg 670 euró (mintegy 210 ezer forint), országos átlagban pedig a tanárok bére bruttó 980 euró (304 ezer forint) körül mozog, ami több mint tíz százalékkal magasabb az országos átlagbérnél.
Forrás: MTI
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.