2024.10.15 | Kedd
Teréz napja

Gyengültek a dohánycégek
2013.06.04
Munkahely
90
Gyengültek a dohánycégek Az árbevétel növekedése ellenére a piac és az eladások csökkenésére utalnak a dohánycégek elmúlt évről szóló beszámolói, írta a Napi Gazdaság kedden.


A két legnagyobb dohányipari vállalkozás, a Philip Morris Magyarország Kft., illetve a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. a teljes cigarettapiac 75 százalékát mondhatja magáénak. A tavalyi évről szóló mérlegek szerint a két gyártó összesen 375,7 milliárd forint nettó árbevételt ért el, a BAT 181,8, a Philip Morris pedig 193,9 milliárdot. Mindkét cég jelentősen növelte árbevételét, köszönhetően a korábban végbement jövedékiadó- és áfaemelkedésnek, ettől függetlenül nem úgy tűnik, hogy ezzel arányosan nőtt volna a cigarettaforgalmuk is. 


A Philip Morrisnál például csökkent az eladott áruk beszerzési értéke, a BAT-nál ez nőtt, ám e cég nemcsak a felvásárolt dohányt és a cigaretta-előállításhoz szükséges alapanyagokat jeleníti meg az említett soron, hanem az adózárjegyeket is, amelyek értéke tavaly a közteher növekedése miatt megugrott. A BAT nettó árbevétele, illetve az eladott áruk beszerzési értéke közötti különbözet nem változott, mindkét esetben 6 milliárd forint a rés − utalva az eladások csökkenésére.



A BAT-nál csökkenő, a konkurensnél stagnáló üzemi eredményt mutat a mérleg. Adózás előtti eredményben sem remekelnek a cégek: a Philip Morrisnál 1 milliárd forint közelébe, a BAT-nál 1 milliárdról 756 millió forintra süllyedt. A különbség, hogy utóbbi cég 3,1 millió forint mérleg szerinti eredményt hozott (630 milliós osztalékfizetés mellett), míg a Philip Morris 900 milliós osztalékfizetés mellett nem mutatott ki mérleg szerinti eredményt.



A jóval kisebb árbevételű, magyar tulajdonban levő Continental Dohányipari Zrt. az előző két nagyhoz hasonlóan ugyancsak nem remekelt, a cigarettapiaci gyengülés ennél a vállalatnál is tetten érhető. Nettó árbevétele 19,1 milliárdról 23,4 milliárd forintra nőtt, az egyéb ráfordítások 12-ről 15,8 milliárd forintra emelkedtek (a jövedéki adó miatt), az üzemi eredmény pedig 200 millió forint alá csökkent. A cég adózás előtti eredménye 165 millió forint volt, mérleg szerinti eredménye pedig 122 millió, osztalékot nem fizetett a vállalat.



index.hu
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.