2024.10.15 | Kedd
Teréz napja

Tetoválószalonokban járt a munkaügy
2013.06.14
Munkahely
95
Tetoválószalonokban járt a munkaügy Szinte az összes garanciális munkavállalói jog súlyos megsértésére talált példát a munkaügyi hatóság a szolgáltató szektorban tevékenykedő kis- és középvállalkozásoknál a március 25. és április 19. közötti célellenőrzés-sorozatán. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal kezdeményezésére összesen 925 munkaadó több mint 2500 munkavállalóját érintően vizsgálódtak. Az ellenőrzött, szolgáltatást támogató tevékenységet végző munkaadók 74, míg az érintett munkavállalók 71 százalékát érintően várható szabálytalanság megállapítása. A megyei munkaügyi felügyelőségek eddigi jelentése szerint 91 esetben munkaügyi bírság kiszabása várható, és a bírságok összege együttesen meghaladhatja a 8 millió forintot. 


A jogsértések egy része a jogszabályok ismeretének hiánya miatt fordult elő, vagy azért, mert a kisvállalkozások nem tudták alkalmazni azokat. Jelentős részben azonban tudatosan sértették meg a szabályokat, egyértelműen arra építve, hogy nem várható ellenőrzés az ő tevékenységi körükben, illetve működési területükön. A munkaügyi hatóság közel 100 foglalkoztatónál, 136 munkavállalót érintően tárt fel bejelentés nélküli foglalkoztatást − ilyen esetekben mérlegelési lehetőség nélkül, kötelezően bírságol a hatóság.



A célvizsgálat során elsősorban a kereskedelmi, vendéglátó-ipari, szórakoztatóipari, javítási-karbantartási, ingatlanügynöki, takarítási, valamint a pénzügyi, oktatási, szociális, mérnöki és egyéb, külön ágazatba nem sorolható szolgáltatást kínáló munkaadókat ellenőrizték. Emellett számos, eddig kevéssé vizsgált területre is eljutottak a felügyelők, többek között az utazásszervezők, járműkölcsönzők, számítógépszervizek, masszőrök, edzők, tetoválóművészek, ingatlanügynökök, szépségápolási tevékenységet ellátók munkakörülményeivel ismerkedtek meg.



A leggyakoribb jogsértések közé a munkaidő-nyilvántartással kapcsolatos visszaélések, a munkaidőre, illetve a munkabér védelmére vonatkozó szabályok megszegése tartozott, de a munkaadók számos esetben mulasztották el a pótlékok megfizetését, szabadságok vagy a munkaközi szünet, a kötelező pihenőidő kiadását, illetve a munkaviszony szerződésbe foglalását, bejelentését is.




index.hu
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.