2024.11.29 | Péntek
Taksony napja

Idén 15 ezerrel is csökkenhet a cégek száma
2014.12.09
Munkahely
225
.
Az idén akár 15 ezerrel is csökkenhet a működő társaságok száma Magyarországon, mivel a megszűnések növekedését csekély cégalapítási kedv kíséri - derül ki az Opten Informatikai Kft. közleményéből, amit kedden juttatott el az MTI-hez.

Novemberben majdnem 4000 céget töröltek, így az egész évben szinte biztosan több mint 40 ezer céget töröl a cégbíróság a tavalyi 33 ezer után - írja az Opten.
A közlemény idézi Tóth Tamást, az Opten ügyvezetőjét, aki elmondta: az adat látszólag ellentmond annak, hogy növekedésnek indult a gazdaság, de a cégstatisztikák elemzése inkább arra utal, hogy a hatósági szigor miatt azok a vállalkozások esnek ki a rendszerből, amelyek egyébként is inaktívak voltak.

Idén novemberben a 3952 megszűnésből 1578-at előzött meg felszámolási eljárás, vagyis az ilyen törlések aránya 40 százalék alá esett, szemben a tavaly azonos időszaki 55 százalék fölötti rátával. A végelszámolással megszűnő cégek száma idén 7000-re emelkedik a 2011-es 4300-ról, a cégbíróság által indított kényszertörlések száma pedig 30 ezer fölé is ugorhat a tavalyi 15 ezerről - olvasható a tájékoztatásban. Az induló felszámolások száma továbbra is magas, ami azt jelzi, hogy - csökkenő szerepük ellenére - néhány évig még biztosan ezek lesznek a meghatározóak a megszüntetéshez vezető eljárások között - írja az Opten.

Tóth Tamás a közlemény szerint elmondta: a 2011-es 50 ezres csúcs után idén minden bizonnyal 30 ezer alatt marad az új cégek száma. Hozzátette: a cégek csökkenő száma azt mutatja, hogy a tulajdonosok és a cégvezetők felelősségét szigorító, valamint a jegyzett tőkeminimumot érintő jogszabályváltozások nem maradtak hatás nélkül.
Az elmúlt néhány évben több kisebb szigorító jellegű cégjogi intézkedés is született, amelyek hatására mára megállt a cégvilág terebélyesedése, és egy nagyon lassú tisztulási folyamat indult meg - olvasható az Opten közleményében.

Az Opten cégfluktuációs indexe (Opten - CFI), amely egy adott időszakban törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez, immár harmadik negyedéve a 13-14 százalékos értéken mozog, novemberben 14,36 százalék volt. Megyei szinten az index Tolna, Vas és Pest megyében érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Fejér, Békés és Komárom-Esztergom megye produkálta novemberben - olvasható az Opten közleményében.



MTI
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.