Az MSZP Társulás a Szociáldemokrata Értékekért Platformja elképzelhetőnek tartja, hogy még 2018 előtt bevezetik az elnöki rendszert Magyarországon - mondta a platform elnöke csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón ismertetve az MSZP követendő politikájára vonatkozó ajánlásukat.
Hiller István közölte, látják annak lehetőségét, hogy Magyarországon a köztársasági elnök mandátumának lejártakor, 2017-ben nem egyszerűen államfőváltás történik, hanem "egy elfogadtatott új rendszer nyomán egy meghatározott befolyással felruházott elnök megválasztása és beiktatása".
Mint mondta, azt javasolják, hogy az MSZP időben foglaljon állást, alakítsa ki politikáját az elnöki rendszerrel kapcsolatban és amennyiben ezt reálisnak látja, legyen a közvetlen, a nép általi elnökválasztás pártján. Hozzátette: nem akarja, hogy "szervezetlen, ostoba és kapkodó castingba fúljon az, ami az ország sorsát alapvetően befolyásolja".
Kérdésre válaszolva Hiller István azzal indokolta az elnöki rendszer bevezetésének lehetőségét, hogy a 2014-es parlamenti választás után a kormányszerkezet módosítása nem egy hagyományos átalakítás volt. A Miniszterelnökség felduzzasztása egy bevezetendő elnöki rendszer tesztüzemmódja - fejtette ki álláspontját.
Az Országgyűlés szocialista alelnöke azt is javasolta az MSZP-nek, hogy változtasson eddigi politikáján, gondolja át a közmunka, a segélyezés kérdéseit, ugyanis egy baloldali párt nem lehet a munkával megszerzett jövedelem ellen. Hozzátette ugyanakkor: tiltakozni kell a munkakörülmények miatt és lehet magasabb bért követelni a közmunkásoknak.
Hiller István közölte, azt is javasolják, hogy az MSZP hagyjon fel a spontán reagálásokkal, a napi aktuális hírek kizárólagos kommentelésével, folytasson szisztematikus, építkező, szakmai munkát, ami a heti hírek mellett érthető és követhető jövőképet nyújt. Úgy fogalmazott: egy alternatívát állítani akaró politika "nemcsak kétperces interjúkból és ütős mondatokból áll", hanem sok, alapos és elmélyült munkából, ez vezethet ugyanis a kormányzóképesség helyreállításához, a választói bizalom újrateremtéséhez.
Az ellenzéki politikus azt is kezdeményezte, hogy az MSZP folytasson egyértelmű, az ország, a nemzet érdekét valóban képviselő nyílt kül- és szövetségi politikát. Hangsúlyozta, azt akarják, hogy Magyarország továbbra is a nyugati civilizációhoz tartozzon, "nincs olyan üzlet, amely megérné, hogy ezt veszélyeztessék".
Hozzátette: helyes a keleti nyitás, de semmi értelme nincs a keleti bezárkózásnak. Kijelentette: azt akarják, hogy az MSZP egyértelmű szószólója legyen a valós nemzeti érdeknek, Magyarország elkötelettségének a nyugati típusú demokrácia iránt.
Hiller István kitért arra, hogy a következő hetekbe állást kívánnak foglalni egy MSZP által vállalt új nemzetpolitikai stratégia és az állampolgári jogon járó alapjövedelem kérdésében.
A platform elnöke javaslataikról azt mondta, hogy azok az elmúlt hónapok egyeztetéseinek eredménye. Abból indultak ki - folytatta -, hogy a gazdasági válság és a magyar belpolitikai átalakulás eredményeként olyan helyzet állt elő, amely 25 év után alapvető változásokat igényel az MSZP politikai felfogásában.
A szociáldemokrata társulás olyan jövőbarát politika kidolgozására tesz javaslatot, amely értékalapú, nem reagáló, hanem kezdeményező, világos ellenpontot, érthető alternatívát jelent, jövőképet nyújt Magyarország számára - ismertette. Mint mondta, ennek alapja a tudáshoz való hozzáférés bővítése és biztosítása mindenki számára, mert munka megszerzett tudás nélkül nincs.
MTI