2024.11.30 | Szombat
András, Andor napja

Egyre több szállítmányozó vállalkozás dől be Magyarországon
2014.11.04
Munkahely
260
.
Az idén már csak 20 826 szállítmányozó vállalkozást regisztráltak Magyarországon a 2012-ben működő 21 126 helyett; két év alatt 25 százalékkal, 6,74 százalékra nőtt a bedőlési arány a szektorban - derül ki az Atradius Hitelbiztosító kedden közölt legfrissebb elemzéséből.

A jelentés szerint 2012-ben még csak 1146 felszámolási és kényszertörlési eljárás indult a szállítmányozási cégek ellen, az idén az első kilenc hónapban azonban rekordszámú, több mint 1400 esetet regisztráltak.
Az ágazatot a cégek számának csökkenése mellett az egyre több felszámolási és kényszertörlési eljárás jellemzi: a magyar átlag 6,06 százalék, ehhez képest a logisztikában 11,22 százalékkal, míg a közúti fuvarozásban 15,51 százalékkal magasabb a kockázat.

A felmérés adatai szerint a szállítmányozási szektor legbizonytalanabb területe a közúti fuvarozás, ahol 2012 és 2014 között közel 40 százalékkal, 842-re nőtt a felszámolási és kényszertörlési eljárások száma. Egyre kevesebb, 12 333 helyett már csak 12 035 fuvarozó vállalkozás üzemel, így a bedőlési arány két év alatt 5,47 százalékról 7 százalékra emelkedett.
Az Atradius szerint a szállítmányozók egyre erőteljesebb ár- és kockázatversenye az árszint, ezáltal az árrés csökkenéséhez vezetett. Ezt sok esetben a szolgáltatás átlagos szintjének gyengülése követte, ami gyakran elszámolási vitákat, elhúzódó kifizetéseket, rosszabb esetben szerződésbontást, illetve gyűrűző nemfizetést eredményezett.

Az adatok szerint számtalan kis- és közepes méretű szállítmányozó cégnél maradt jelentős összegű ki nem fizetett fuvardíj ilyen okokból, miközben a korábbi vevő a szolgáltatás könnyű helyettesíthetősége miatt más partnert keresett, ahol esetenként ugyanez a jelenség megismétlődött, újabb károsultakat hagyva maga után.
A kisebb és közepes méretű fuvarozócégek pénzügyi helyzetét tovább rontja a jellemzően magas eladósodottság: az iparág sajátosságaiból fakadóan a finanszírozás és a flottafenntartás nagyobb pénzügyi terhet jelent, mint más ágazatokban. Ezt tetézi, hogy a 2008-2009-es időszakban e vállalkozások eszközbeszerzéseiket jellemzően svájci frank alapú hitelből vagy lízingből valósították meg, és a frankárfolyam erősödéséből adódó magasabb lízing és törlesztő részletek pluszterhei még ma is érezhetőek.


MTI
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.