A kormány érdekelt abban, hogy a jól képzett szakmunkások, szakközép- és szakiskolát végzett emberek az anyagi megbecsülés mellett boldogulni tudjanak, de az is legalább ilyen fontos, hogy magyar vállalatokat és vállalkozásokat támogasson - fogalmazott a Miniszterelnökséget irányító miniszter pénteken, a makói Váll-Ker Kft. két új üzemcsarnokának átadó ünnepségén.
Lázár János elmondta: „abban vagyunk érdekeltek, hogy minél több erős magyar vállalkozás legyen egy Makó méretű városban, erős magyar vállalkozók legyenek, akik egyben tartják a közösségeket".
A külföldiekkel ellentétben ugyanis e cégek nem profitrátában gondolkodnak, amit minden évben elő kell állítani, és ki kell venni a cégből - tette hozzá. A megtakarításokat, a gazdasági eredményt a vállalkozásban tartják, munkát biztosítanak, lehetőséget teremtenek nemcsak saját magunknak és dolgozóiknak, hanem a közösségnek is, amelyben élnek - hangsúlyozta. A miniszter kifejtette: a kormány számára megtisztelő és örömteli dolog, hogy egy ilyen beruházást támogathat, hozzájárul a kapacitásbővítéshez, a munkahelyek megtartáshoz és bővítéshez. Lázár János felidézte: néhány nappal ezelőtt kötötték meg azt a 34,5 milliárd eurós Európai Unió és Magyarország közötti szerződést és megállapodást, amely a 2014 és 2020 közötti fejlesztéseknek a keretét adja.
A támogatási keret 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítják majd. A 2007-2013 közötti időszakban a rendelkezésre álló források csupán 16 százaléka került gazdaságfejlesztésre, aminek a része a Vall-Ker Kft. beruházása is - jegyezte meg. Hangsúlyozta: a kormány könnyíteni fog a támogatási feltételeken, jelentősen csökkennek az adminisztratív terhek, amelyek az előző időszak pályázatainál még megvoltak. Az előző ciklusban döntően csak azok a cégek kaphattak támogatást, akik már rendelkeztek a fejlesztéshez szükséges forrásokkal, hiszen garanciákat, biztosítékokat kellett adni, megfelelő banki hitelezési lehetőséggel kellett rendelkezni - közölte.
„Szeretnénk a jövőben egyszerűbbé, átláthatóbbá tenni, a korrupciótól mentesíteni a folyamatot. Például bankgaranciára a beruházásokhoz nem lesz szükség a következő időszakban” - mondta. Hozzátette: október-novemberben várhatóan több tucat pályázat jelenik majd meg a 2014-2020-as időszakra, miközben zajlik az előző időszak lezárása. A kandallókat gyártó makói Váll-Ker Kft. száz százalékig magyar, helyi tulajdonban lévő cég. A 22 esztendeje alapított cég Makó legnagyobb létszámú helyi tulajdonban lévő vállalkozása, 250 alkalmazottja van, de széles a beszállítói köre is. A munkatársak 30-40 százaléka nő.
Bevételük 98 százaléka exportból származik: Németország a legnagyobb partnerük, de Angliában és Dániában is jelen vannak. Ebben az évben 3,5 milliárdos árbevételre számítanak, ami tavaly valamivel több mint 3 milliárd volt. A tervek szerint ebben az évben csaknem 40 ezer kandallót gyártanak. A Váll-Ker Kft. hatodik és hetedik üzemcsarnokát avatták fel pénteken. A beruházás összköltsége 150 millió forint volt, amelyből a támogatás 50 millió forint volt.
MTI