2024.10.06 | Vasárnap
Brúnó, Renáta napja

Mi lesz a rokkantnyugdíjasok utazási kedvezményével?
2012.01.31
Nyugdíj
541
Mi lesz a rokkantnyugdíjasok utazási kedvezményével?
Januártól megszűnt a rokkantsági nyugdíj, így az egykori rokkantnyugdíjasok elvileg nem vehetik igénybe a korábbi utazási kedvezményeket. Az olcsóbb utazásra jogosító igazolványok, szelvények több szolgáltatónál azonban még március végéig érvényesek.

Az Országgyűlés november végi döntése alapján megszűntek a korhatár előtti nyugdíjak, január 1-jétől nem állapítható meg ilyen ellátás, a jelenleg folyósítottakat pedig nem a társadalombiztosítási kasszából, hanem a költségvetésből fizeti tovább az állam. Az átalakítást egy júliusi alkotmánymódosítás tette lehetővé, kimondva, hogy a korhatár előtti nyugdíjak csökkenthetők, szociális ellátássá alakíthatók, illetve - a kedvezményezettek munkaképessége esetén - megszüntethetők.

Így január 1-jétől megszűnt az előrehozott és a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj, a korkedvezményes nyugdíj, a bányásznyugdíj, a művésznyugdíj, a polgármesterek, országgyűlési- és európai parlamenti képviselők korhatár előtti öregségi nyugdíja, a korengedményes nyugdíj, továbbá megszűnik a fegyveres szervek és a Magyar Honvédség hivatásos állományú tagjainak szolgálati nyugdíja is.

A már megállapított ellátásokat korhatár előtti ellátásként, föld alatt végzett bányászati tevékenység esetén átmeneti bányászjáradékként, a fegyvereseknél szolgálati járandóságként kell továbbfolyósítani, és 2012-től ugyanilyen ellátást kell megállapítani azoknak, akik erre jogot szereztek.

A javaslat egyik célja, hogy ösztönözze az egykori, a nyugdíjkorhatárt még el nem érő rendvédelmi dolgozók újbóli munkavállalását. Így a szolgálati járandóságból visszatérők - az egykori katonák és tűzoltók is - kérhetik, hogy az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig a rendőrség úgynevezett szenior állományába kerüljenek. Ez esetben fegyver nélküli szolgálatot látnak majd el, nettó jövedelmük nem lehet kisebb a korábbi járandóságnál, illetve a minimálbér másfélszeresénél. Az illetményemelés mértéke megegyezne az öregségi nyugdíjemelés, vagyis az infláció mértékével.

A változás érinti az utazási kedvezményeket is

A jogszabályi változás következtében megszűnnek, megszűntek a rokkantnyugdíjasok utazási kedvezményei is. Eddig ahhoz, hogy valaki utazási kedvezményt vehessen igénybe, nyugdíjas igazolványát kellett felmutatnia, vagy a kedvezményre jogosító utazási szelvényét kellett használnia - az idei évtől azonban ezeket a rokkantnyugdíjasoktól már nem fogadják el.

A Pénzcentrum.hu információi szerint a MÁV-Start és a Volán járatain március 31-ig még fel lehet használni a tavalyi utazási kedvezményeket, több helyi busztársaság azonban már nem fogadja el az olcsóbb utazásra jogosító igazolványokat.

A változások természetesen érintik a BKV Zrt. utasait is. A jelenleg érvényes szabályozás alapján a nem öregségi nyugdíjasoknak (az öregségi nyugdíjba beleértve a saját jogú öregségi nyugdíjjal azonos elbírálás alá eső ellátásokat és a hozzátartozói nyugellátásokat is) március 31-én lejár a nyugdíjas bérletre jogosító 'nyugdíjasok utazási utalványa'. Az utalvány hiányában a BKV Zrt. törvényesen nem állíthatja ki nekik a nyugdíjas bérletigazolványt, és nem fogadhatja el e nélkül a nyugdíjas bérletszelvényt.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy április 1-től megszűnik a 3750 forintos kedvezményes bérlet a rokkantnyugdíjasok számára, attól az időponttól kezdve meg kell venniük a 9800 forintos rendes bérletet, ha utazni akarnak. A mintegy százezer nyugdíjas bérlettel közlekedő utas felét érinti a változás. (Az öregségi nyugdíjasoknak megmarad a kedvezmény.)

300 ezren fizetnek többet

Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke úgy számol, az utazási kedvezmények megszűnése háromszázezer rokkantnyugdíjast érint, akiknek áprilistól 40-45 százalékkal kell többet fizetniük a bérletekért. Egy - kissé extrém - példával: míg egy 62 éves nyugdíjas a havi 200 ezer forint nyugdíja mellett jogosult lesz az öregségi kedvezményre, egy 61 és fél éves rokkantnyugdíjas a 40 ezer forintjából csak a teljes árú bérletet veheti meg ezután.

Az elnök a Magyar Nemzetnek elmondta: az utazási kedvezmények az ország egyes városaiban már megszűntek, így a BKV egyfajta gesztust gyakorolt azzal, hogy áprilisig még biztosítja a nem öregségi nyugdíjasoknak a kedvezményes bérletek használatát. Az utazási kedvezmények megszüntetése miatt a MEOSZ beadvánnyal fordul a strasbourgi Emberi Jogi Bírósághoz, az ombudsmanhoz, az Alkotmánybírósághoz, sőt, az ENSZ-hez is. penzcentrum.hu