2024.10.11 | Péntek
Brigitta napja

A magyar cégek 98 százaléka mikrovállalkozás
2014.06.02
Munkahely
177
.
A magyar cégek 98 százalékának árbevétele nem éri el az évi 2 millió eurót, ami az uniós definíció szerint a kisvállalkozás határa, tehát majdnem az összes magyar cég mikrovállalkozásnak számít EU-s mércével. Az elaprózódó cégstruktúra ingoványos gazdasági környezetet okoz - áll a BCE Nemzeti Cégtár Nonprofit Zrt. (NCT) közleményében.

Az MTI-hez hétfőn eljuttatott közlemény idézi Pertics Richárdot, az NCT vezérigazgatóját, aki szerint "egy egészséges gazdaságban a nagyvállalatok mellett fontos helye van a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak is, ám Magyarországon az eloszlás nagyon messze van az ideális állapottól".
Az elemzés szerint a mikrovállalkozások nagy aránya méretgazdaságossági okok miatt versenyhátrányt jelenthet a világpiacon, továbbá a sokszoros adminisztrációs terhek lassítják az ügyintézést és nyomás alatt tartják a hatóságokat.
Az NCT emlékeztet arra, hogy Magyarországon ma mintegy 600 ezer cég működik, amely a népesség számához viszonyítva magasnak számít: a nyolcszor népesebb Németországban kevesebb mint hatszor ennyi cég működik. A felszámolás alá kerülő cégek aránya Németországban évente 0,74 százalék, Magyarországon 2,16 százalék. A társaságok száma itthon nem nő tovább, de a fluktuáció továbbra is rendkívül magas, a végrehajtás alá kerülő cégek száma is növekszik - írja az NCT.
A cégformákat tekintve a vállalkozások több mint 70 százaléka kft., mivel ez a cégforma adja a legnagyobb felelősségi védettséget a tulajdonosoknak és a cégvezetőknek - fejti ki az NCT. A tapasztalat szerint a megszűnő cégek túlnyomó többsége tartozásokat hagy maga után, s az újonnan alapított vállalatok 80 százaléka korábbi cégekhez kötődik. A közlemény szerint ezek együttesen egyértelműen a felelősséggel való visszaélés elterjedésére utalnak.
A tájékoztatás kitér arra, hogy a cégek alig 1 százalékát kitevő részvénytársaságokhoz fut be az EU-s pályázatok közel 75 százaléka. Pertics Richárd szerint ennek nyilván technikai okai is vannak: sok esetben csak a részvénytársaságok tudnak a pályázati feltételeknek maradéktalanul megfelelni, az arány mégis az egyensúly felbomlására utal.

MTI
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.