2024.10.12 | Szombat
Miksa napja

KSH: januárban gyorsult a keresetek növekedése
2014.03.21
Munkahely
152
.
Januárban 6,0 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek a nemzetgazdaságban a decemberi 1,6 százalékos növekedés után a közfoglalkoztatottak nélkül számolva; a versenyszférában 4,4 százalékos volt a bérnövekedés a múlt év első hónapjához képest, a költségvetés területén 8,6 százalékos - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A bruttó keresetek éves növekedése a közfoglalkoztatottakkal együtt 0,9 százalékos volt.
A nettó keresetek a bruttóval azonos ütemben változtak januárban.
Januárban 0 százalékos volt az éves infláció, így az a ritka eset állt elő, hogy a bruttó és a nettó bérekkel a reálkeresetek is azonos mértékben változtak a családi adókedvezmény hatását figyelmen kívül hagyva.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 226 600 forint volt januárban.
A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 241 900, míg a közszférában - a nem közfoglalkoztatás keretében - foglalkoztatottak 230 000 forintot kerestek.
A közfoglalkoztatottak átlagkeresete 78 500 forint volt, 3,8 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.

A bruttó átlagkeresetek januárban is a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak 459 300 forinttal, bár csak 0,2 százalékkal nőttek egy év alatt. Az információ és kommunikáció ágazatban 5,5 százalékos növekedéssel 441 000 forintra emelkedtek az átlagos keresetek, s ezzel a ágazatok között a második helyen állt, a harmadikon az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) szerepelt 351 700 forinttal, ahol szintén átlag alatti, 1,4 százalékos volt a növekedés.
A legkevesebbet, 138 300 forintot a humán-egészségügyi, szociális ellátásban, 150 700 forintot a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátásban, illetve 165 400 forintot a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászatban dolgozók kerestek.
Januárban a költségvetési szférában dolgozók egy része átlagosan 9700 forint, az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó kompenzációt kapott, míg a nonprofit szervezeteknél az erre jogosultak átlagosan 8900 forint juttatást kaptak ezen a címen.

Januárban a rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) kereset átlagosan 0,5 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőttit.
Nemzetgazdasági szinten az átlagos - családi kedvezmény nélkül számított - nettó kereset 148 500 forint volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 102 600, a szellemi foglalkozásúaké 199 400 forint.
Az idén a nettó keresetek változása megegyezik a bruttó keresetek változásával, miután sem a keresetet terhelő járulékok, sem a személyi jövedelemadózási szabályok nem változtak - mutatott rá a KSH.
A 236 400 forintos nemzetgazdasági szintű, átlagos havi munkajövedelem 0,6 százalékkal volt magasabb a 2013. januárinál.

MTI
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.