2024.11.28 | Csütörtök
Stefánia napja

Tovább nőtt az exporttöbblet novemberben
2014.01.31
Kormány
154
Tavaly novemberben a kivitel értéke 7,424 milliárd eurót (2205 milliárd forintot), a behozatalé 6,599 milliárd eurót (1959 milliárd forintot) tett ki, a külkereskedelmi mérleg többlete 825 millió euró (246 milliárd forint) volt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölt részletes adatai szerint.

A többlet ezzel meghaladja a január 9-én előzetesen közölt 804 millió eurót.
2013 első tizenegy hónapjában a kivitel értéke 75,987 milliárd euró (22 525 milliárd forint), a behozatalé 69,005 milliárd euró (20 445 milliárd forint) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 6,982 milliárd eurót (2081 milliárd forintot) tett ki, ami 467 millió euróval (199 milliárd forinttal) haladta meg az előző év azonos időszaki szintet és több a 2012-es egész évi 6,655 milliárd eurónál is.


Tavaly novemberben a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 6,3, a behozatalé 2,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét.
Az év első tizenegy hónapjában a külkereskedelem export- és importvolumene csaknem azonos mértékben 4,5, illetve 4,4 százalékkal bővült.
A tavaly január–novemberi időszakban a forgalom forintban mért árszínvonala 2012 azonos időszakához viszonyítva az importban 0,7, az exportban 0,2 százalékkal csökkent. A cserearány 0,5 százalékkal javult. A forint az euróhoz viszonyítva 2,4 százalékkal gyengült, míg a dollárhoz képest 0,8 százalékkal erősödött - közölte a KSH.
A teljes külkereskedelmi termékforgalom felét adó gépek és szállítóeszközök volumene exportban 4,7, importban 3,6 százalékkal volt több, mint 2012 azonos időszakában.


A közúti jármű termékcsoport forgalma a közelmúltban megjelent új, hazai gyártású modelleknek köszönhetően mindkét irányban jelentősen megélénkült, az exportvolumen csaknem negyedével, az importé hatodával nőtt az előző év azonos időszakához képest - közölte a statisztikai hivatal. A kivitel bővülésében az európai országokkal és az Egyesült Államokkal bonyolított kereskedelem volt meghatározó.
A közúti járművek forgalmával összefüggésben számottevő növekedés jellemezte az energiafejlesztő gép és berendezés, ezen belül a dízel- és benzinmotorok behozatalát.
Ezzel szemben a híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék forgalma a folyó áras adatokat tekintve jelentősen visszaesett; az exportérték csökkenése jóval nagyobb volt, mint az importé.
A termékcsoporton belül a mobiltelefonok és alkatrészei, valamint a tv-alkatrészek mindkét irányú forgalma, továbbá a tv-készülékek kivitele erőteljesen csökkent.
A heterogén összetételű feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 7,0, illetve 6,7 százalékkal emelkedett.
Dinamikus bővülés jellemezte a vegyiparhoz és a járműgyártáshoz kapcsolódó termékek forgalmát, ezen belül a szerves vegyi termék exportját és az illóolaj, illat- és tisztítószer forgalmát, valamint a gumigyártmány importját.
A jelentős súlyt képviselő gyógyszer, gyógyszerészeti termék behozatala a tavalyi szint körül alakult, kivitele meghaladta azt.
Az energiahordozók importvolumene 4,6 százalékkal volt több, mint az elmúlt év azonos időszakában. A kőolaj és kőolajtermék behozatalának volumene némileg meghaladta a főcsoport átlagát, a természetes és mesterséges gázé kismértékben az egy évvel ezelőtti szint felett volt.


Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 1,0, az importé 1,9 százalékkal volt kevesebb 2012 első tizenegy hónapjához képest.
Bár az exportvolumenben szeptembertől 10 százalékot meghaladó növekedést regisztrált a KSH, a forgalom negyedét adó gabona- és gabonakészítmény volumene – csökkenő világpiaci árak mellett – csaknem ötödével alatta maradt az előző évinek.
Az időszak folyamán számottevően bővült az állati takarmány exportja, ezenkívül a zöldségféle és a gyümölcs behozatala.
2013 első tizenegy hónapjában az export 77, az import 72 százalékát bonyolította le Magyarország az EU-tagállamaival. A kivitel volumene 3,7, a behozatalé 4,3 százalékkal volt több, mint az előző év azonos időszakában, az egyenleg 122 millió euróval csökkent.


Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelem volumennövekedése némileg meghaladta az uniós forgalomét, a kivitel 6,8, a behozatal 4,6 százalékkal nőtt 2012 azonos időszakához képest. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 2457 millió euró volt, 589 millió euróval kevesebb, mint 2012. január–novemberben.



MTI