2024.10.12 | Szombat
Miksa napja

Uniós munkavállalás - EP-képviselők nyílt levélben tiltakoznak a brit és a bajor megnyilvánulások ellen
2014.01.23
Munkahely
145
Nyílt levélben tiltakozik 38, döntő többségében szocialista, radikális baloldali és liberális európai parlamenti (EP-) képviselő David Cameron brit és Horst Seehofer bajor miniszterelnök politikai hisztériát keltő kijelentései ellen - tudatta csütörtökön közleményben Tabajdi Csaba magyar szocialista EP-képviselő.

A nyílt levél aláírói leszögezik, hogy az Európai Unió egyik alappillére a személyek szabad áramlása, amely nem lehet egyezkedés tárgya. Tabajdi közleményének tanúsága szerint minden adat azt mutatja, hogy Nagy-Britannia és Németország számára is előnyös az uniós munkavállalók jelenléte, hiszen jóval többet fizetnek be a szociális ellátórendszerekbe, mint amennyit abból kivesznek.
David Cameron nemcsak erről feledkezett meg, hanem azon brit munkáltatókról is, akik csak azért alkalmaznak bevándorlókat feketén - sokszor méltatlan munkakörülmények között -, hogy nagyobb haszonra tegyenek szert - fogalmaz a szocialista politikus.


"Az uniós munkakeresőkkel kapcsolatos hangulatkeltés rendkívül veszélyes és káros, új feszültséget kelt a régi és az új tagállamok között" - idézi a közlemény Tabajdit.
A magyar EP-képviselő kiemelte, hogy a 2004-ben és a 2007-ben csatalakozott 12 tagállam képviselői közösen tiltakoznak David Cameron és a kisebbik német konzervatív kormánypárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) vezetője, Hoorst Seehofer kijelentései ellen, amelyek ellentétesek az uniós alapértékekkel.
A nyílt levél szerzői aggasztónak tartják, hogy az európai választásokat megelőzően pusztán belpolitikai okokból David Cameron a közép-európai munkavállalókat (köztük 300 ezer magyar munkavállalót) teszi felelőssé Nagy-Britannia problémáiért.


"Meg kell jegyeznünk, hogy a Nagy-Britanniában letelepedők majdnem kétharmada az unión kívülről érkezik, míg Németország öregedő társadalmának másfélmillió új, külföldi munkavállalóra van szüksége a gazdasági növekedés fenntartásához a következő tíz évben" - vélekedik a magyar szocialisták EP-küldöttségének vezetője.
A nyílt levélben az EP-képviselők nem tagadják: számos esetben történtek visszaélések a brit és német szociális ellátórendszer kihasználásában, amit az uniós jog keretei között vissza kell szorítani.
"Emlékeztetnénk Cameron urat, hogy a válság által leginkább sújtott, soha nem látott munkanélküliséggel küzdő Spanyolországban és Olaszországban hozzávetőlegesen egy-egy millió romániai munkavállaló dolgozik mindenféle politikai feszültség nélkül" - írják levelükben a politikusok.


A nyílt levél ugyanakkor leszögezi, hogy a négy uniós szabadságjog, az áruk, a szolgáltatások, a tőke és a személyek szabad áramlásának szabadsága elválaszthatatlan egymástól.
"A brit miniszterelnök nem válogathat kénye-kedve szerint az éppen neki tetsző alapelvekből. Nagy-Britannia és Németország eddig az uniós közös piacnak, valamint a közép-európai országok uniós integrációjának egyik legfőbb támogatója volt. Reméljük, hogy ez a jövőben sem változik" - zárul Tabajdi Csaba közleménye.


A kommüniké tartalmazza a nyílt levelet aláíró képviselők névsorát is, amelynek tanúsága szerint mind a négy magyar szocialista képviselő szignálta a tiltakozó dokumentumot, és az összes képviselő a 2004 után csatlakozott tagországokból jutott az Európai Parlamentbe. Döntő többségük az európai szocialisták frakciójában foglal helyet, de több liberális és radikális baloldali képviselő is nevét adta a kezdeményezéshez. Az aláírók sorában mindössze egyetlen konzervatív képviselő szerepel, a román Demokrata Liberális Párt (PDL) színeiben mandátumot szerzett Petru Constantin Luhan.



MTI
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.