2024.11.30 | Szombat
András, Andor napja

Magyarország csatlakozott az OECD adóügyi együttműködést szabályozó egyezményéhez
2013.11.13
Kormány
145
Magyarország kedden csatlakozott a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) nemzetközi adóügyi együttműködést szabályozó többoldalú egyezményéhez. Magyarország nevében Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára írta alá az egyezményt Párizsban, és ezzel Magyarország lett a 61. aláíró ország - tájékoztatott közleményében az OECD.

Az OECD részéről a szervezet főtitkára, Ángel Gurría látta el kézjegyével a dokumentumot. Jelen volt továbbá Grace Perez-Navarro, az OECD adóügyi igazgatóhelyettese, Josée Fecteau az OECD jogi igazgatóhelyettese, Magyarország részéről pedig Mikola István nagykövet és Tóth Péter szakdiplomata.


Ángel Gurría üdvözölte Magyarország csatlakozását az egyezményhez. A főtitkár szerint a keddi aláírás "fontos jelzés", hogy Magyarország komolyan elkötelezett az adóelkerülés és adócsalás elleni nemzetközi harcban.
A főtitkár megjegyezte: az aláírók számának gyors bővülése mutatja, hogy egyre több állam támogatja az adóügyi információcserét. Magyarország éppen egy november 21-22. között Indonéziában tartandó adóügyi együttműködést segítő konferencia előtt írta alá az egyezményt. Indonéziában várhatóan tovább bővül az aláíró országok köre.


Az egyezmény az adóügyi együttműködésnek több formáját fedi le. Szabályozza a kérésre történő információcserét és az információcsere egyéb formáit, a külföldi adóellenőrzésekben és az adóbehajtásban történő együttműködést, miközben tiszteletben tartja az adózók jogait. A szerződést aláírása után Magyarországnak még ratifikálnia kell, hogy hatályba lépjen.


Orbán Gábor az MTI kérésére elmondta, hogy a csatlakozás elősegítheti azt a Magyarország által is támogatott OECD-kezdeményezést, amelynek célja az adóalap-csökkentés és profit-áthelyezés megakadályozása. Az egyezmény Magyarországnak új eszközöket adhat a nemzetközi adókikerüléssel szembeni hatékony fellépésre, és lehetőséget biztosít arra, hogy a csatlakozott államok körében jobban érvényt tudjunk szerezni saját belső adójogszabályainknak - tette hozzá az államtitkár.



MTI