2024.11.25 | Hétfő
Katalin napja

OTP: az öngondoskodási index értéke továbbra is 34 pont
2013.10.31
Bank
225
Nem változott tavasz óta az OTP által rendszeresen publikált öngondoskodási index értéke, továbbra is 34 pont - mondta Kovács Antal, a bank vezérigazgató-helyettese egy szerdai szakmai fórumon.

Kovács Antal a Portfolio.hu Öngondoskodás 2013 című konferenciáján kiemelte: jelentősebb mozgást mértek a kutatók a hazai öngondoskodásról képet adó felmérés egyes tételeiben, a hatások azonban kiegyenlítették egymást.


Az öngondoskodási index 0-tól 100-ig terjedő skálán méri a magyar társadalom állapotát, fejlődését az öngondoskodás területén.
A bank által finanszírozott felmérést az Ipsos Zrt. közvélemény-kutató cég készítette 1500 fős országos, reprezentatív mintán. Az alapsokaság a 18-70 éves, bankszámlával rendelkezők csoportja, a mintafelvétel ideje 2013. szeptember 16. és 25. között volt.


A felmérés szerint az öngondoskodási index értéke magasabb a felsőfokú végzettségűek, valamint a középkorúak körében, illetve az ország gazdaságilag fejlettebb régióiban.


Kovács Antal rámutatott: egyértelműen felfelé húzták a mintegy 80 különböző tételből kalkulált index értékét az öngondoskodási szemlélet terjedésére utaló adatok. A korábbinál többen, az emberek ötöde rendelkezik időskorra félretett tartalékkal, és még inkább biztató, hogy 22 százalék jelenleg is rendszeresen megtakarít ezzel a céllal. Kedvező, hogy míg tavasszal a ruhatárfrissítés volt az egyik legfontosabb megtakarítási cél, most rövidebb és hosszabb távon egyaránt előkelő helyre tették a megkérdezettek a tanulást és az azzal összefüggő megtakarítási célokat.


A válaszadók 87 százaléka szerint érdemes máshonnan is átcsoportosítani erre, ötből négyen nyilatkoztak úgy, hogy érdemes előre takarékoskodni az oktatásra, 30 százalék még bankhitelt is felvenne a továbbtanulás finanszírozására. Általános trend, hogy minél magasabb végzettségű valaki, annál inkább így gondolkodik. Továbbra is élmezőnyben végeztek az ingatlanvásárlással, nyaralással kapcsolatos, hagyományosan népszerű megtakarítási tervek. Ugyancsak biztató, hogy a korábbi megtorpanás után újra egyre többen, már a válaszadók 54 százaléka készít havi költségvetési tervet.


A lefelé mozdító tényezők között első helyen áll, hogy a korábbinál kevesebben rendelkeznek pénzügyi öngondoskodási termékkel - például életbiztosítással, takarékszámlával vagy lekötött betéttel -, és szintén valamivel kevesebben vannak azok (most 37 százalék a korábbi 41 százalék után), akiknek ilyen irányú terveik vannak - mondta a vezérigazgató-helyettes.



MTI