Az OTP Alapkezelő által kezelt összes vagyon idén augusztus végén 1421 milliárd forintot ért el, ebből 1022,5 milliárd forint alapokban volt, ami 32,6 százalékos idei bővülést mutat. Az alapok piacán a részesedés 23,8 százalékot tett ki - mondta Gáti László, az alapkezelő marketing és értékesítési igazgatója kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.
A 74 működő alappal és négy közép-európai leányvállalattal rendelkező, idén 20. születésnapját ünneplő OTP Alapkezelő működése első évtizedében a hagyományos eszközosztályokban - kötvény-, vegyes és részvényalapok - volt igen aktív, majd a 2000-es évek közepétől nyitottak az új, innovatív pénzügyi megoldások felé - közölte Gáti László. Kiemelte: születésnapi termékük, az OTP Remix20 Alap például már a 65. tőkevédett alapjuk, melynek különlegessége, hogy befektetőik az elmúlt 20 év sikeres OTP alapjainak a teljesítményéből részesedhetnek, tőkevédelemmel és biztosított hozammal. Hozzátette, hogy 2006-tól jelentek meg az abszolút hozamú alapok piacán, az alapkezelő működteti a legnagyobb ilyen hazai alapot, az OTP Suprát. Később, 2009-től az árupiacok, 2010-től pedig új, "egzotikus" részvénypiacok felé nyitottak.
Köves Benedek, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója a hazai befektetési alapok piacán megfigyelhető folyamatokról, trendekről kifejtette: a magyar piacon egyre magasabb az alapok részesedése a teljes megtakarítási szerkezeten belül, ám ezt sokkal alacsonyabb kockázati összetétellel sikerült elérni, mint ami Európában látszik. Magyarországon ugyanis az alapok elterjedtségének, szakkifejezéssel penetrációjának a mértéke a németországival vetekszik - a lakossági megtakarításokon belül a befektetési jegyek aránya Magyarországon 9,4 százalék -, míg a környező, illetve a vezető európai országokban átlagosan alacsonyabb ez az érték - mutatott rá.
Köves Benedek utalt arra: a fejlett országokban viszont sokkal magasabb a részvényalapok, valamint a hosszabb elköteleződést kínáló, kockázatosabb termékek aránya, de már itthon is látszik például az, hogy erősödött az abszolút hozamot biztosító alapokba tapasztalt tőkebeáramlás. A csökkenő kamatok miatt fokozatos átrendeződés indult meg, a befektetők hozamot keresnek, és ezért ma már hajlandóak egy kicsivel nagyobb kockázatot vállalni, mint a bankbetét vagy az állampapír esetén.
Hozzáfűzte: a hazai alapokba az év első nyolc hónapjában 793,8 milliárd forint friss tőke áramlott, ennek 28,7 százaléka az OTP Alapkezelő termékeibe érkezett. Legtöbb tőke a kötvény-, a pénzpiaci és az abszolút hozam alapokba érkezett, és mindhárom kategória legnagyobb alapját ők kezelik - mondta Köves Benedek.
Szalma Csaba befektetési igazgató szerint tartósan alacsony kamatkörnyezetre kell számítani, a kötvénypiaci fellendülésnek is vége, így a befektetők már nem számíthatnak alacsony kockázat mellett is kedvező hozamra. Előtérbe kerülnek a hosszú lejáratú kötvények, abszolút hozam stratégiák, de ezek természetesen magasabb kockázatot hordoznak - tette hozzá.
Kérdésre elmondta: a rövid futamidejű állampapírok hozama "leköveti" a jegybanki kamatcsökkentéseket, a hosszabb távú állampapírok hozama azonban 5,5-7 százalék között szóródik, tehát meredek hozamgörbe alakult ki, ami azért is figyelemre méltó, mert napjainkban mintegy 5000 milliárd forint értékű állampapír van külföldi befektetők kezében.
MTI