2024.10.14 | Hétfő
Helén napja

Többnyire pozitív a nemzetközi munkaerő-piaci hangulat
2013.09.10
Munkahely
101
A 65 ezer munkaadó megkérdezésével készült nemzetközi felmérés eredménye szerint az általános munkaerő-piaci várakozások többnyire pozitívak, 42 ország és terület munkaadói közül 29-ben a munkaerőpiac bővülését várják 2013 utolsó negyedévében - szerepelt a Manpower munkaerő-piaci szolgáltató MTI-nek eljutatott közleményében.

Az előző negyedévben 42 országból 32-ben volt pozitív a Manpower munkaerő-piaci mutató értéke. A munkaerő-piaci mutató értékét a munkaerő-felvételt és elbocsátást tervezők arányának különbségéből számolják. Nemzetközi szinten a legnagyobb felvételi kedv Indiában, Tajvanon, Panamában, Szingapúrban és Brazíliában várható. A munkakeresők kilátásai Olaszországban, Spanyolországban és Finnországban a legrosszabbak.


Magyarországon a Manpower munkaerő-piaci mutató értéke - amelyet a munkaerő-felvételt és elbocsátást tervezők arányának különbségéből számolnak - a 2013 végéig terjedő időszakra a szezonálisan kiigazított adatok szerint mínusz 4 ponton állt, 3 ponttal gyengült mind az előző negyedévhez, mind a múlt év azonos időszakához viszonyítva.


Általánosságban elmondható, hogy a munkaadók világszerte óvatosak, kivárnak, mert egyelőre nem lehet látni a piaci bizonytalanság végét. Bár a mostani adatok nagyjából kedvezőek, az előző negyedévhez és a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva kevés jel mutat arra, hogy a munkaerő-piaci helyzet világszerte hirtelen jelentős mértékben javulna.


A régiók közül jó helyzetben van Ázsia és a csendes-óceáni térség, valamint az amerikai kontinens, de rosszabb helyzetben van Európa és Afrika. Indiában lesznek a legjobb adatok a negyedik negyedévben (40 pont), és a térség mind a nyolc vizsgált területén (például Japán, Kína, Ausztrália)létszámbővítést terveznek a munkaadók.


Az amerikai régióban a panamai munkáltatók a legoptimistábbak (24 pont), őket követik a guatemalaiak (18 pont), majd a peruiak (17 pont). Az Egyesült Államokban 10 pont volt a munkaerő-piaci mutató értéke, amely éves szinten 2 pontos növekedést jelent.


Az EMEA-régió (Európa, Közel-Kelet és Afrika) elüt Ázsiától és Amerikától, mert a munkaerő-piaci kilátásai számszerűen rosszabbak, mint az előző negyedévben. A 24 országból csak 11-ben számolnak munkaadói bővüléssel, míg a munkahelyek számának csökkenését már 10 országban várják.


A legjelentősebb felvételi kedvről a török munkaadók számoltak be (18 pont), míg a legnehezebb helyzetben az olasz álláskeresők vannak (-17 pont, azaz elbocsátások lesznek). Továbbra is óvatos optimizmus jellemzi a brit munkaadókat (7 pont), a németeket (3 pont) és a norvégokat (4 pont), míg negatív hangulat van Spanyolországban (-7 pont), Finnországban (-6 pont) és Görögországban (-4 pont).



MTI
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.