2024.10.14 | Hétfő
Helén napja

Még fizetnek a trafikosok
2013.08.14
Munkahely
102
Már több mint egy hónapja működik a dohánykereskedelem új rendszere, de senki nem tudja, mit eredményezett a változás. Hamarosan új trafikosok nyerhetnek

Holnapig kell kiegyenlíteniük a trafikosoknak a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit (NDN) Zrt. által az éves koncessziós díjról kiállított számlákat. „Mivel a fizetési határidő nem járt még le, a koncessziós díj fizetésről statisztika nem áll még a rendelkezésre” – tudatta lapunkkal a cég.


A NAV adatai szerint jelenleg 5342 trafik rendelkezik vámhatósági engedéllyel. Kétezer fős településig 100 ezer forint, tízezer fős településig 160 ezer forint, tízezer fő feletti településen 200 ezer, míg Budapesten és a megyeszékhelyeken 240 ezer forint a koncessziós díj évente. Így bőven 1 milliárd forint felett lehet majd az NDN bevétele. Ráadásul a trafikosoknak minden évben kell fizetniük, a koncessziós szerződés pedig 20 évre szól. Az biztos, hogy a koncessziós díjból befolyó összeg az NDN működési költségét fedezi. Legalább egy tucat gépkocsi közbeszerzésére készülnek az ellenőrzésekhez, valamint új székházba is költözhet a cég.



Még két hetet izgulhatnak azok, akik a második körös trafikpályázaton indultak el. A törvényi lehetőségeknek megfelelően ugyanis a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a pályázatok elbírálási határidejét meghosszabbította, így az eredményhirdetési idő legkésőbbi időpontja augusztus 30-a lett.



A második körben 1417 településre meghirdetett koncessziós pályázatra mintegy 3 ezer pályázati anyag érkezett. Az elbírálásig az ideiglenesen kijelölt árusok értékesíthetnek ezeken a településeken Abaligettől Zsurkig. Az első körben ezek senkinek nem kellettek, utána viszont 10 százalékosra emelkedett az árrés, ami rögtön vonzóbbá tette az üzletet. Az elbírálás szempontja és a pontozási értékek nem változtak. Hatvan pontot ér például az üzleti terv, 12 pontot a napi 12 órás nyitva tartás és 25 pontot, ha a koncessziós szerződés aláírása után hatvan napon beül megnyitja a dohányboltot. „Az üzleti terv egy olyan koncepció legyen, amely bemutatja a pályázó szakmai életútját, képesítéseit, vagy egyéb jellemzőit, amelyek a koncesszió-köteles tevékenység gyakorlására alkalmassá teszik; a célok elérésének tervezett módjait; ismerteti az igénybeveendő külső és belső erőforrásokat, demonstrálja felhasználásuk várható eredményeit” – olvasható a pályázati kiírásban. Egyelőre sem a NAV, sem az NDN, sem a gyártók nem közöltek lapunkkal adatokat arról, hogy az új rendszer júliusi elindulása óta hogyan alakult át a piac és a fogyasztói szokások, illetve hogyan alakult a feketegazdaság mértéke és az adóbevételek. Az adóhatóság közlése szerint leghamarabb szeptemberre derülnek ki ezek az adatok.




Úgy tudjuk, hogy a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége nem mondott le arról a céljáról, hogy a legális piac csökkenése esetén az adóstruktúra kismértékű módosítását javasolnák. Az biztos, hogy a dohányáruk átlag felett drágultak egy év alatt, és nincs olyan hét, hogy ne foglalnának le több tízmillió forint értékű csempészcigarettát.




vg.hu
További hírek a kategóriából...
Akár látatlanban is elfogadna egy új álláslehetőséget a munkavállalók több mint fele
Egy napokban készült felmérés szerint a magyar munkavállalók elenyésző része, csupán 6%-a ragaszkodna ahhoz, hogy személyesen is találkozzon leendő felettesével vagy kollégáival, mielőtt elfogad egy új állásajánlatot. Közel 60%-uk viszont határozottan állítja, hogy megelégedne azzal, ha csak telefonos és videós állásinterjúra lenne lehetősége, úgy is tudna döntést hozni.

Álláskeresés világjárvány idején: az online megoldásoké a főszerep
Keressen valaki munkát akár azért, mert a koronavírus miatt kialakult helyzetben veszítette el az állását, vagy azért, mert éppen a világjárvány kitörése előtt mondott fel előző munkahelyén, első találkozása leendő munkaadójával valószínűleg nem a megszokott módon történik majd. A járványügyi intézkedések miatt ezen a területen is a személyes kontaktust nem igénylő megoldások kerültek előtérbe.

Mától ingyenesen lehet feladni álláshirdetéseket önkéntes és egészségügyi állásokra
A mai naptól minden, a koronavírussal szembeni küzdelmet elősegítő önkéntes, illetve egészségügyi állás közzétételét ingyenesen vállalja a Profession.hu. A kezdeményezés célja, hogy az egészségügyi háttérrel rendelkező szakembereket, illetve a segíteni vágyókat és azokat a helyeket, ahol most a legnagyobb szükség van rájuk, a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban kössék össze.